Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Köşe Yazıları

TIP FAKÜLTESİ SEÇECEK ADAYLAR NASIL KARAR VERMELİ?

Prof. Dr. Soner Şahin

Üniversite tercih maratonu tüm heyecanıyla sürüyor. Adaylar 5 Ağustos Cuma günü saat 23.59’a kadar tercihlerini yapabilecek. Bu kritik süreçte Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi istihdam verilerini paylaştı. Türkiye’de en kolay iş bulanan mesleklerin duyurulduğu açıklamada birinci sırada tıp fakültesi mezunları yer alıyor. Tıp mezunlarının kamuda iş bulma oranı yüzde 100, mezuniyet sonrası altı aylık dönemde iş bulma olasılıkları ise yüzde 91.5 olarak dikkat çekiyor. Peki, tıp eğitimi almak isteyen gençlerin hangi kriterlere dikkat etmesi gerekiyor? Doğru tercihe götüren yolda neler
yapmalılar?

Eğitimin gündeminin masaya yatırıldığı Yolun Başındayken programında Dr. Görkem İldaş, Nişantaşı Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Soner Şahin‘i ağırladı. Tıp fakültesinde okumak isteyen adaylara seslenerek “genç, dinamik ve bilime önem veren akademik kadroları seçin” dedi.


“İYİ İNSAN OLMAZSANIZ; İYİ ÖĞRETMEN DE, İYİ MÜHENDİS DE OLAMAZSINIZ”
Şahin, eğitim anlayışlarını hangi temeller üzerine kurduklarını anlatırken topluma ‘iyi insan’ kazandırmanın önemine vurgu yaptı. “İyi bilim insanları yetiştirmek istiyoruz. İyi bir insan olmazsanız; iyi öğretmen de iyi makine mühendisi de olamazsınız” dedi. “Doktorluk dünyadaki en muhteşem varlığa dokunabilme özgürlüğü olan tek meslek. Gençler bunun kıymetini bilsinler” diyen Şahin, tıp eğitiminde ülkemizin nitelikli bir eğitim kadrosuna sahip olduğunu ve bunun pandemi sürecinde kanıtlandığını dile getirdi.


TIPTA UYGULAMALI EĞİTİMİN ÖNEMİ
Tıp fakültesi seçilirken akademik kadronun mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğini dile getiren Şahin, tıp eğitiminde uygulamanın önemine şu sözlerle atıfta bulundu: “Klinik bilimleri seçecek insanların hastane ortamını, oradaki etik değerleri, hasta mahremiyetini, hastaya duyulacak saygıyı, oradaki bütün sürecin ve akışın nasıl olduğunu sahada görmesi gerekiyor. Bu sonradan öğrenilecek bir şey değil.”


SAĞLIK EKOSİSTEMİ NASIL OLMALI?

Şahin, tıp alanında multidisipliner yaklaşımın önemine de vurgu yaptı. “Sağlık bir bütündür. Tıp, diş hekimliği, sağlık bilimleri fakültesi, sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu hepsi bir çatı altında bir ekosistem oluşturur” diyen Şahin, yeni nesil tıp öğrencilerinin bu anlayışla yetiştirilmesi gerektiğini söyledi.”

En Son Köşe Yazıları

ÖĞRENME ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞİYOR 10.8.2022 - Müge Yalım Alpan - Damla Gül Sapmaz

YABANCI DİL ÖĞRENİMİ ‘METAVERSE’ DÜNYASINA TAŞINDI! 10.8.2022 - Seda Yekeler

TIP FAKÜLTESİ SEÇECEK ADAYLAR NASIL KARAR VERMELİ? 4.8.2022 - Prof. Dr. Soner Şahin

DERİ MÜHENDİSLİĞİNDE KARŞILIKSIZ BURS İMKÂNI 4.8.2022 - Burak Uyguner

GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ ALACAK ADAYLARA ÖNEMLİ TAVSİYELER 4.8.2022 - Prof. Marcus Graf - Prof. Dr. Metin Balay

PAYLAŞ