Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Köşe Yazıları

SAĞLIKTA ÖN LİSANSIN BİR YIL UZATILMASI LAZIM

Talip Emiroğlu

''Geçen sene okula başlayan ve ameliyathane hizmetleri, acil sağlık gibi çok önemli bölümlerde okuyan bir öğrenci, bu yıl mezun olacak. Okula başladıktan üç buçuk ay sonra pandemi nedeniyle uzaktan eğitime geçildi. Doğru düzgün bir uygulama yapmadan mezun olacaklar. Bir eğitimci olarak o çocukları o şeklide mezun etmeye benim gönlüm razı değil!''

Açıklama Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Talip Emiroğlu'ndan... Dr. Görkem İldaş'ın hazırlayıp sunduğu Yolun Başındayken programında konuşan Emiroğlu, sağlıkta ön lisans programlarında uzaktan eğitim nedeniyle yaşanan uygulama eksiklikleri hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Bu durumun gelecekte ortaya çıkarabileceği olumsuzluklara dikkat çeken Emiroğlu, dört dönemlik sürecin büyük bir bölümünde uzaktan eğitim yapılan bölümlerde, uygulama açıklarının telafi edilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Talipoğlu'na göre sağlıkta ön lisans programlarının bu yıl mezun olacak öğrenciler için üç yıla çıkarılması şart.


''SAĞLIKTA ÖN LİSANSIN BİR YIL UZATILMASI LAZIM''

''Bu çocuk geçen sene başlamış üniversiteye, üç-dört ay okumuş ardından pandemi süreci başlamış. Bu senenin sonunda mezun olacak. Belki uygulama eğitimi altı senelik tıp fakültelerinde ya da beş yıllık diş hekimliği fakültelerinde telafi edilebilir ama bir eğitimci olarak söylüyorum; sağlık içerikli ön lisans programlarında bunun telafi edilmesinin mümkün olacağını düşünmüyorum.'' diyen Emiroğlu, ''Bu çocuklar doğru düzgün bir uygulama yapmadan mezun olacaklar. Özellikle sağlık konulu ön lisans programlarında eğitimin 1 sene uzatılması lazım.'' diye konuştu.


''UYGULAMA YAPMADAN MEZUN OLACAKLAR!''

Sağlıkta ön lisans programlarının önemine dikkat çeken Emiroğlu, bu öğrencilerin gelecekte ameliyathane hizmetleri ve acil sağlık gibi pek çok bölümde doktorların yardımcısı olacağını hatırlattı. Emiroğlu, ''Bu çocuklar iğne vurmasını bilmez, damarları parçalar, onlar da bunun bilincindeler. Yine vaka sayılarında artış var, Türkiye’nin her tarafı kızardı ama yüz yüze eğitimde hala tereddütlerimiz var.'' diye de ekledi.


''YÖK TEŞVİK EDİCİ KARARLAR ALMALI''

Yüksek Öğretim Kurumu'nun, bu öğrencilerin bir sene daha devam etmesini teşvik edici kararlar alması gerektiğinin altını çizen Emiroğlu, ''Dikey Geçiş Sınavlarını destekleyici ya da avantaj sağlayacak bir karar olabilir bu. Belki bu döneme özel renkli bir diploma verilebilir üç yıl okuyanlara. Yarın iş hayatına girdiği zaman fark belli olur.'' diye konuştu.


''BU ŞEKİLDE MEZUN ETMEYE GÖNLÜM RAZI DEĞİL''

''Onların hepsi gelsin seve seve, ücretsiz olarak önümüzdeki yıl okutmayı kabul edebilirim. Çünkü sağlık ciddi bir mesele. O çocukları o şeklide mezun etmeye benim gönlüm razı değil'' diye konuşan Emiroğlu, ''Diğer vakıf üniversitelerinin de buna sıcak bakacağını düşünüyorum, çünkü bu memleket hepimizin. Yarın hastaneye gittiğimizde onlar bize hizmet edecekler.'' dedi.


''SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İNSANLIK İÇİN KIYMETİNİ GÖRDÜK''

Çin'in Wuhan kentinde başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Pandemisinin, sağlık çalışanlarının ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha gösterdiğini hatırlatan Emiroğlu, sağlık yatırımlarının önemine de dikkat çekti. ''Sağlık alanında daha fazla yatırım yapmamız gerektiğini bütün dünya gibi biz de gördük. Zaten ülkemizde de bu alanda çok güzel sağlık yatırımları yapılıyor. Buna paralel olarak hekimleri iyi yetiştirmemiz ve onlara destek olacak sağlık elemanlarını yetiştirecek alt yapıları ve organizasyonları da eksiksiz bir şekilde oluşturmamız lazım. Biz de üniversite olarak bu konuya daha fazla odaklanmış durumdayız.'' diye konuştu.


''PANDEMİ SONRASI İÇİN EĞİTİM STRATEJİSİ BELİRLENMELİ''

Uzaktan eğitimin pandemiden sonra da kalıcı olabileceğini söyleyen Emiroğlu, bu dönemde yapılan anketlerin ise çok da sağlıklı olmadığı görüşünde... ''Pandemi dönemi hala bitmedi. Yani öğrenciler pandemi psikolojisi ile cevap veriyorlar. Bu nedenle bu anketlerin çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum'' diye konuşan Emiroğlu, Pandemi sonrasına yönelik eğitim stratejileri hazırlanmasının, gelecek için kritik önemde olduğunu da sözlerine ekledi.

En Son Köşe Yazıları

PANDEMİ YORGUNUYUZ! 3.5.2021 - Nevin Çiftel

HİPER KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ EĞİTİM İLE KALICI ÖĞRENME 22.4.2021 - Ayfer Batı

SAĞLIKTA ÖN LİSANSIN BİR YIL UZATILMASI LAZIM 5.4.2021 - Talip Emiroğlu

EĞİTİMDE DİJİTAL ÇAĞIN YOL HARİTASI 28.3.2021 - Müge Yalım Alpan

YÜKSEKÖĞRETİMDE YENİ NORMAL: 'HYFLEX' EĞİTİM 28.3.2021 - Prof. Dr. Şahin Karasar

PAYLAŞ