Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Köşe Yazıları

PANDEMİ YORGUNUYUZ!

Nevin Çiftel

‘’İki tercih yapacağız. Ya fırtınada bir yere sığınacağız ya da fırtınaya rağmen donanımlarımızı ve yeteneklerimizi gözden geçirip yola devam edeceğiz. Fırtına bittiğinde ayakta kalan ve yola devam eden skoru belirlemiş olacak.’’ Uzaktan eğitimden ofislere dönüşen evlere, zoom ekranında gerçekleşen toplantılardan bir tıkla yapılan alışverişlere… Bir yanda pandemi süreciyle adapte olmaya çalıştığımız yeni normal, diğer yanda eski hayatımıza duyduğumuz özlem... Salgında üçüncü dalga ve evde geçen zamanın uzaması ile son zamanlarda kendinizi yorgun ve mutsuz hissediyorsanız yalnız değilsiniz. Zira Marmara Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Nevin Çiftel’e göre artık hepimiz birer pandemi yorgunuyuz!


‘UMUDUNUZU YİTİRDİĞİNİZ YERDE TÜKENİRSİNİZ’

Dr. Görkem İldaş’ın hazırlayıp sunduğu ‘Yolun Başındayken’ programına katılan Çiftel, bir yılı aşkın süredir devam eden Covid-19 salgınının bıkkınlık ve bezginliğe neden olduğunu söyledi. Sürecin nerede biteceğini bilememenin ve öngörülemezliğin bu duyguları tetiklediğini belirten Çiftel, ‘’Mutlaka bir gün bitecek. Henüz yolun sonunu görmemiş olabiliriz ama yapabileceklerimiz var ve bu bizi güçlendirecek. Umudunuzu yitirdiğiniz yerde tükenirsiniz.’’ diye konuştu.


‘’SÜRECİ GERÇEKÇİ BEKLENTİLERLE YÖNETİN’’

Pandemi sürecinin gerçekçi beklentiler ile daha sağlıklı yönetilmesinin önemine dikkat çeken Çiftel, belirsizliğe hazır olmak gerektiği söyledi. ‘’Gerçekçi beklentiler oluşturursak süreci daha doğru yönetebiliriz. Hayatta bir saat, bir gün ya da bir ay sonrası için belirlilik söz konusu değildir. Biz planlar yapabiliriz, beklentiler koyabiliriz ancak bunları biraz daha gerçekçi hale getirmeli ve belirsizliğe hazır olmalıyız. Hayatımızda belirlilik ve kesinlik diye bir şey yoktur’’ diye konuştu.


SOSYAL MESAFE, SOSYAL İZOLASYONA DÖNÜŞTÜ!

Pandemi yorgunluğunda, aniden hayatımıza yerleşen sosyal mesafenin payına da değinen Çiftel, ‘’Sevdiklerimizden bir anda uzaklaşmak zorunda kaldık. İnsan insana olamaz olduk. Özellikle 65 yaş üstündekilere evde kalın dedik, üstüne bir de biz de size gelemeyeceğiz dedik. Gençlerimize dönüp siz de evde eğitim görün, sokağa çıkmayın dedik. Sosyal mesafe bir süre sonra sosyal izolasyona dönüşür hale geldi’ diye konuştu.


‘’FAKİRLEŞTİK ÇÜNKÜ İNSAN İNSANI ZENGİNLEŞTİRİR’’

Pandemi yorgunluğunun fiziksel ve psikolojik etkilerinin yanı sıra sosyal etkilerine de değinen Çiftel, ‘’Aynı evin içerisinde okulu, işi ve ev ortamını yaşayan çocuklarımız ev yorgunu oldular. Fiziksel olarak da yorulduk. Gözlerimiz, kaslarımız, eklemlerimiz yoruldu’’ dedi. İnsanın sosyal bilimciler tarafından düşünebilen sosyal canlılar olarak tanımlandığını hatırlatan Çiftel, sosyal açıdan fakirleştiğimizi de kaydetti. Çiftel, ‘’İnsan, insanı zenginleştirir. Farklılıklarıyla, düşünceleriyle, duygularıyla, farklı tepkileriyle zenginleştirir. Biz bundan da yoksun kaldık. Kısıtlandık ve fakirleştik’’ diye konuştu.


‘’ÖLÜMLERİ SAYI GİBİ GÖRMEYE BAŞLADIK’’

Sağlık Bakanlığı tarafından her gün açıklanan vaka ve ölüm sayılarının kanıksanması tehlikesine dikkat çeken Çiftel, ‘’Bir turkuaz tablomuz var, her akşam merakla bakıyoruz. Bir süre sonra sadece sayılar oluşmaya başladı. Biz vefatları zamanla sayı gibi görmeye başladık. Sürekli karşılaştığınız şeyi bir süre sonra kanıksarsınız. Zamanla tehlikeli bir şeye alışmış olur ve önemli bulmamaya başlarsınız’’ diye konuştu. Çiftel’e göre sosyal açıdan engellenmiş olmak zaman içinde bezginliğe neden oluyor.


‘’ÇOCUKLARINIZI YAPABİLDİKLERİNDEN YOLA ÇIKARAK DESTEKLEYİN’’

Çocuk ve gençlerin bu süreçten olumsuz etkilendiğini söyleyen Çiftel’in ailelere de tavsiyeleri vardı. ‘’Yapamadıklarına odaklanmak yerine, çocuklarınızın yapabildiklerinden yola çıkarak desteklemeniz ve sınırları iyi belirlemeniz gerekiyor’’ diyen Çiftel, çocuğun kendi kendine bir şeyler yapmasına zaman tanınmasının da önemli olduğunu söyledi. Bezginlik belirtilerinin LGS VE YKS’ye hazırlanan 8. ve 12. sınıf öğrencilerinde de görüldüğünü hatırlatan Çiftel, adayların çabasının mutlaka sonuç vereceğini söyledi. ‘’Bu bir sıralama sınavı. Sınavın kolaylığı ve zorluğu değil, sıralamada sizin nerede olduğunuz, önemlidir. Ortalamayı etkileyecektir’’ diye konuşan Çiftel, ‘’İki tercih yapacağız. Ya fırtınada bir yere sığınacağız ya da donanımlarımızı ve yeteneklerimizi gözden geçirip fırtınaya rağmen yola devam edeceğiz. Ayakta kalan ve yola devam eden skoru belirlemiş olacak.’’ diye de ekledi.

En Son Köşe Yazıları

PANDEMİ YORGUNUYUZ! 3.5.2021 - Nevin Çiftel

HİPER KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ EĞİTİM İLE KALICI ÖĞRENME 22.4.2021 - Ayfer Batı

SAĞLIKTA ÖN LİSANSIN BİR YIL UZATILMASI LAZIM 5.4.2021 - Talip Emiroğlu

EĞİTİMDE DİJİTAL ÇAĞIN YOL HARİTASI 28.3.2021 - Müge Yalım Alpan

YÜKSEKÖĞRETİMDE YENİ NORMAL: 'HYFLEX' EĞİTİM 28.3.2021 - Prof. Dr. Şahin Karasar

PAYLAŞ