Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Köşe Yazıları

İŞLETMEDE ALMANCA YURT DIŞI ANAHTARI

Prof. Dr. Emine Şule Aydeniz - Doç. Dr. Hatice Gaye Gencer

Dünya üzerinde 130 milyon insan Almanca konuşuyor. Türkiye’de de İngilizceden sonra en popüler dil Almanca. Aynı zamanda Almanya, Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı konumunda… Dış ticaret verilerine göre Almanya, 2022 yılının Mayıs ayında en fazla ihracat yapılan ülkeler sıralamasında 1 milyar 491 milyon dolarla başı çekiyor. Rakamlara göre Türkiye'de yaklaşık 8 bin Alman veya Alman ortaklı şirket var. Yeditepe Üniversitesi Almanca Uluslararası İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emine Şule Aydeniz temel hedeflerinin bu çok uluslu şirketlere üst düzey yönetici yetiştirmek olduğunu belirtti.

“HEDEFİMİZ ULUSLARARASI FİRMALARA YÖNETİCİ YETİŞTİRMEK”

Dr. Görkem İldaş’ın hazırlayıp sunduğu Yolun Başındayken programına katılan Prof. Dr. Emine Şule Aydeniz, Almanca İşletme Yönetimi hakkında bilgi verdi. “Hedefimiz uluslararası firmalara orta ve üst düzeyde yönetici yetiştirmek” diye konuşan Aydeniz, öğrencilerin ikinci sınıftan itibaren çok uluslu firmalarda staj yaptıklarını ve üçüncü sınıftan itibaren Almanya’nın yanı sıra Avusturya ve İsviçre gibi ülkelerde staj programlarına katılabildiğini söyledi. Aydeniz, çift diploma programını kazanacak öğrencilerin ise ilk iki yılı Yeditepe Üniversitesinde, sonraki iki yılı Kiel FH Üniversitesinde okuyarak ikinci bir lisans diplomasını alma şansına da sahip olduklarını ifade etti.

“MEZUN OLMADAN İŞ TEKLİFİ GELİYOR”

Üniversite yıllarında genç kuşakların uluslararası adımlar atabilmesinin önemine dikkat çeken Aydeniz, üniversite olarak söz konusu programları teşvik ettiklerini belirterek bu sayede öğrencilerin mezun olmadan iş teklifleri aldığını ve kısa sürede iş dünyasına adım attıklarını dile getirdi.

HAZIRLIKTA ALMANCA OKUMAK ZOR MU?

Almanca Uluslararası İşletme Yönetimi bölümünü seçmeyi düşünen öğrencilere de seslenen Aydeniz, hazırlık döneminde İşletme Almancası dersi verildiğini böylece öğrencilerin yabancı dilde rapor yazma, rapor okuma gibi temel mesleki kavramlara da hâkim olabildiklerini vurguladı. Aydeniz, bir uyarıda bulunarak Almanca öğrenmenin zor olduğu düşüncesinden uzaklaşılması gerektiğini belirtti.

“İŞLETME HER DAİM GÖZDE”

Programın bir diğer konuğu Yeditepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatice Gaye Gencer ise İşletme bölümünün her dönem popüler kalmayı başardığını ve önümüzdeki yıllarda da bunu sürdüreceğini söyledi. Gencer, İşletme mezunlarının üç temel adımda (yönetim ve organizasyon, pazarlama ve üretim, finansman) seçmeli dersleri alarak uzmanlaşma sağladığını bunun da iş hayatında önemli bir avantaj olduğunu kaydetti. Gencer, “Her kurum bu üç alanda da faaliyet göstermek zorunda, sadece mühendis ve teknik elamana ihtiyacınız yok. Her işletmenin ürettiği ürünü satıp pazarlayabilmesi için yönetim bilimleri ile ilgili faaliyetlerde güçlü birimlerinin olması gerekiyor” diye konuştu.

İŞLETMEDE ÇİFT DİPLOMA

“İşletme bölümünde okuyan dört öğrenciden biri Erasmus ile Avrupa’da eğitim alıyor” diyen Gencer, işletme bölümünde ABD’deki North Carolina Üniversitesi (UNCW) ve Kanada’daki Huron University ile yürütülen çift diploma programları hakkında bilgi verdi. “Öğrenciler ilk iki seneyi Yeditepe Üniversitesi’nde tamamlıyor son iki seneyi de Amerika ve Kanada’daki üniversitelerde. Böylece iki diplomayla mezun oluyorlar. Bu da öğrencilerin uluslararası deneyim kazanması açısından büyük bir avantaj”

En Son Köşe Yazıları

ÖĞRENME ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞİYOR 10.8.2022 - Müge Yalım Alpan - Damla Gül Sapmaz

YABANCI DİL ÖĞRENİMİ ‘METAVERSE’ DÜNYASINA TAŞINDI! 10.8.2022 - Seda Yekeler

TIP FAKÜLTESİ SEÇECEK ADAYLAR NASIL KARAR VERMELİ? 4.8.2022 - Prof. Dr. Soner Şahin

DERİ MÜHENDİSLİĞİNDE KARŞILIKSIZ BURS İMKÂNI 4.8.2022 - Burak Uyguner

GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ ALACAK ADAYLARA ÖNEMLİ TAVSİYELER 4.8.2022 - Prof. Marcus Graf - Prof. Dr. Metin Balay

PAYLAŞ