Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Köşe Yazıları

HİPER KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ EĞİTİM İLE KALICI ÖĞRENME

Ayfer Batı

Her çocuk farklı şekillerde ve farklı hızlarda öğrenir. Peki bilişsel süreçleri birbirinden farklı bu öğrencilerin aynı konuyu, aynı sürede öğrenmesini beklemek ne kadar doğru? Her öğrencinin güçlü yönleri, ihtiyaçları, becerileri ve ilgi alanlarına göre öğrenmeyi kişiselleştirmek mümkün mü? BİL Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ayfer Batı'ya göre önümüzdeki süreçte hibrit eğitim, kişiselleştirilmiş eğitimin başarıya ulaşmasına yardımcı olacak.

''MERAK VE HİPER KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ EĞİTİM GELECEĞİ BELİRLEYECEK''

Pandemi döneminde başlayan uzaktan eğitim ile hızlanan dijitalleşme, geleneksel yöntemleri de tartışmaya açtı. Dr. Görkem İldaş'ın sunduğu Yolun Başındayken programına katılan BİL Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ayfer Batı 'Hiper Kişiselleştirilmiş' eğitimin önemine dikkat çekti. OECD'nin hazırladığı Pandemi Raporuna atıfta bulunan Batı, eğitimin önünü açacak iki kelimenin altını çizdi ve ekledi: Merak ve hiper kişiselleştirilmiş eğitim, geleceği belirleyecek... ''Merak duygusu, öğrenme sürecine büyük katkı sağlayacak. Hiper kişiselleştirilmiş eğitim de öğrenme kaynaklarını bulduğumuz, derinleşmek istediğimiz ve kendi kendimize ilerlediğimiz taraf olacak'' diye konuşan Batı, mevcut öğrenme disiplininin aksine derinleşmek ve öğrenmeyi kalıcı hale getirmek için öğrencinin bire bir buna zaman ayırması gerektiğinin altını çizdi.

ÖĞRENCİYİ İYİ TANIMAK ŞART!

''Bizim gerçek zamanı okulda ne anlatacağımızdan çok, çocukları tanımaya ayırmamız lazım'' diye konuşan Batı, kim bunlar, nasıl öğrenirler, dikkatlerini nasıl toplarlar, deneyimleri neler ve nasıl iletişime geçerler gibi soruların önemine dikkat çekti. Ailelerin cevap aradığı 'en iyi okul hangisi' sorusuna da yanıt veren Batı, ''En iyi okul, ilk hafta ders anlatan okul değildir. En iyi okul, öğrencileri ile birlikte hareket eden ve o okul kültüründeki herkesi iyi tanıyan okuldur. O nedenle okul iklimine zaman ayırmak çok önemli.' dedi.

''GELECEKTE HİBRİT OLMAYAN HİÇ BİR ŞEYİ KONUŞMAYACAĞIZ''

Uzaktan eğitim ile gündeme gelen hibrit yani yüz yüze ve çevrimiçi eğitimin bir arada uygulandığı sistemin pandemiden sonra da kalıcı olacağını hatırlatan Batı, gelecekte hibrit olmayan hiçbir şeyin konuşulmayacağını söyledi. ''Sadece eğitim-öğretim alanında değil, hiçbir alanda hibrit olmayan bir modeli konuşmayacağız. Yüz yüze eğitimde hiper kişiselleştirilmiş taraf biraz daha zordu. Ama hibrit eğitimin bize çok önemli artıları oldu. Hiper kişiselleştirme, eğitimde kendi hızında, organik ve 7/24 olmayı gerektiriyor. Bu nedenle bizlerin asenkron ve senkron programları yapmamız gerekli'' diye konuşan Batı, bunun yanı sıra çocuğun kendi öğrenmek istediği konu ile ilgili alternatif alanlar oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.

HİBRİT EĞİTİMDEN HİBRİT İNSANA...

Son yıllarda çok konuşulan 'Hibrit İnsan' tanımını da hatırlatan Batı, önceleri sadece insan kaynaklarının konuştuğu bu tanımın gelecekte herkes için geçerli olacağının altını çizdi. ''Hepimiz bu dünyada hibrit insan olmak zorundayız. Yani kendi işimizin dışında hobi olarak ama aynı değerde yaptığımız işler de olmalı'' diyen Batı, pandemi döneminde yaşanan belirsizlikle baş edebilme sürecinde en büyük rolün öğretmenlere düştüğünü hatırlattı. Batı, ''Öğretmenler bir gün sonra bir ekranın karşısına geçti ve uzaktan eğitime başladılar. Hepimizin duygusal anlamda iyi olma durumu ile ilgili bir problemi vardı ama onlar bir anda iyi oldular ve hızla sürece uyum sağladılar'' diye konuştu.

''ÖĞRETMEN İLHAM VERMELİ''

Hızlı dijitalleşme döneminde öğretmenlerin değişen rolüne de dikkat çeken Batı, öğretmenlerin günümüzde ilham veren öğretmenlere dönüştüğünü söyledi. ''Artık öğretmen kelimesinden uzaklaştık. Onun yerine 'ilham veren öğretmenler' diyoruz. Yani bizim neyi, nasıl anlattığımız teknik olarak önemli değil. Bunu yaparken ne hissettiğimiz ve hissettirdiğimiz önemli'' diye konuşan Batı, bir öğrenci için en önemli şeyin, karşısında 'her daim öğrenen' profilinin enerjisini görmek olduğunu da sözlerine ekledi.

En Son Köşe Yazıları

PANDEMİ YORGUNUYUZ! 3.5.2021 - Nevin Çiftel

HİPER KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ EĞİTİM İLE KALICI ÖĞRENME 22.4.2021 - Ayfer Batı

SAĞLIKTA ÖN LİSANSIN BİR YIL UZATILMASI LAZIM 5.4.2021 - Talip Emiroğlu

EĞİTİMDE DİJİTAL ÇAĞIN YOL HARİTASI 28.3.2021 - Müge Yalım Alpan

YÜKSEKÖĞRETİMDE YENİ NORMAL: 'HYFLEX' EĞİTİM 28.3.2021 - Prof. Dr. Şahin Karasar

PAYLAŞ