Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Köşe Yazıları

EĞİTİMDE DİJİTAL ÇAĞIN YOL HARİTASI

Müge Yalım Alpan

İletişim teknolojilerinin büyük bir hızla geliştiği günümüzde, pandemi etkisiyle devam eden uzaktan eğitim, geleneksel yöntemleri de tartışmaya açtı. Öğrenmeyi okul sınırlarından çıkarıp, zaman ve mekândan bağımsız hale getiren uzaktan eğitim gelecekte de kalıcı olacak mı; geleneksel eğitim yöntemleri değişmeli mi? Eğitimde 135 yılı geride bırakan Feyziye Mektepleri Vakfı (FMV) Eğitim Kurumları Direktörü ve Kurucu Temsilcisi Müge Yalım Alpan'a göre değişime hızlı adapte olmak şart. Dahası hem içeriğin hem yöntemin yeni kuşağa ve onların ihtiyaçlarına göre değişmesi gerekiyor.


EĞİTİM, ZAMAN VE MEKÂNDAN BAĞIMSIZ HALE GELDİ

Dr. Görkem İldaş'ın hazırlayıp sunduğu Yolun Başındayken programına katılan Alpan, yaşanan değişimin, geleceğin eğitim teknolojilerine etkisini anlattı. ''Öğrenenler, kendi istedikleri içerikleri, kendi seçimlerine bağlı olarak, istedikleri zaman alabileceklerini gördüler. Öğrenmenin zamandan ve mekândan bağımsız olduğunu fark ettik. Bu nedenle klâsik anlamda eskiye bir dönüş yaşanmayacağını düşünüyorum'' diyen Alpan, eğitimcilerin olası tüm senaryolara hazırlıklı olmasının önemine dikkat çekti


''GELECEK YIL İÇİN OLASI SENARYOLAR ÜZERİNDE DÜŞÜNMELİYİZ''

''Gelecekte ne olacağını elbette tahmin edemeyiz ama olası senaryolar üzerinde düşünmemiz gerekiyor. Stratejilerimizi geliştiriyoruz. Bir sonraki adımı da düşünmek durumundayız.'' diye konuşan Alpan, ''Hızlı değişime adapte olmamız gerekiyor.'' dedi ve ekledi: Bunu başardığımız zaman, bu deneyimlerden aldığımız güçle önümüze biraz daha emin bakıyoruz...


''Z KUŞAĞI YAŞAM BOYU ÖĞRENECEK''

Öğrenmenin anlamlı olması için, öğrencilere hitap edecek araçlar gerektiğinin altını çizen Alpan, ''Öğrenmek sadece bilgi ya da beceri aktarmak değil. Gerçek anlamda anlama, anladığı kavramı anlatabilme, uygulayabilme ya da uyarlayabilme, o kavramla ilgili kendi bakış açısını oluşturma ve empati kurabilmektir.'' diye konuştu. Bu süreçte öğretmenin rolünün değiştiğinin altını çizen Alpan, okullar için de ayrı bir parantez açtı. Z kuşağının öğrenmeye hayatları boyunca devam edeceğini hatırlatan Alpan, ''Okulların en kritik rollerinden biri, onlara hayat boyu öğrenenler olmayı öğretmek olmalı'' dedi.


''İÇERİĞİN YENİ KUŞAĞA GÖRE DEĞİŞMESİ GEREKLİ''

Sanal gerçeklikten, arttırılmış gerçekliğe, sanal deneylerden quizlere ve öğrenme duvarlarına kadar pek çok başlıkta uzaktan eğitim içeriklerine de değinen Alpan, ''Amacınız uzaktan eğitimde öğrencinin etkin kalması olduğu sürece kullanabileceğiniz sonsuz bir dünya var.'' dedi. Alpan'a göre hem içeriğin hem yöntemin yeni kuşağa ve onların ihtiyaçlarına göre değişmesi gerekiyor.


''DİJİTAL DÜNYAYA, DÜNYA VATANDAŞI ÖĞRENCİ HAZIRLAMALIYIZ''

''Coğrafi anlamda ülkelerin sınırları var ama biz aynı zamanda birer dijital ve dünya vatandaşı yetiştirdiğimizi bilmek zorundayız. Bu dijital vatandaşlar, artık tüm dünyanın ülkelerinden gelen diğer dijital vatandaşlarla, aynı dijital topraklarda yaşıyorlar. Dolayısıyla biz, o dünya için öğrencilerimizi güçlendirmeliyiz.'' diye konuşan Alpan, önemli olanın bu dünyayı daha iyi, daha barışçıl ve daha huzurlu bir yer haline getirmek için çabalayan gençler yetiştirmek olduğunu söyledi. Bu amacın 'İlk Yıllar' programı da dahil olmak üzere tüm IB (Uluslararası Bakalorya) programlarının ana misyonu ile aynı olduğunu hatırlatan Alpan, ''Bu iki misyon bir araya geldiğinde gerçekten iyi insanlar yetiştiriyorsunuz. Bu iyi insanlar sadece ülkelerine değil, tüm dünyaya hizmet ediyorlar'' diye konuştu.

En Son Köşe Yazıları

PANDEMİ YORGUNUYUZ! 3.5.2021 - Nevin Çiftel

HİPER KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ EĞİTİM İLE KALICI ÖĞRENME 22.4.2021 - Ayfer Batı

SAĞLIKTA ÖN LİSANSIN BİR YIL UZATILMASI LAZIM 5.4.2021 - Talip Emiroğlu

EĞİTİMDE DİJİTAL ÇAĞIN YOL HARİTASI 28.3.2021 - Müge Yalım Alpan

YÜKSEKÖĞRETİMDE YENİ NORMAL: 'HYFLEX' EĞİTİM 28.3.2021 - Prof. Dr. Şahin Karasar

PAYLAŞ