Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Bölümler

Endüstri Ürünleri Tasarımı
Tüm Bölümler
SAY
4 YILLIK
2 YILLIK
Özel Yetenek Sınavlı
E

Özgün tasarımlarınla çevremizdeki dünyayı şekillendirmek ister misin? Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü insanların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaya ve onlara yaşanabilir bir çevre oluşturmaya yönelik ürünler tasarlayan, üretime katkıda bulunan tasarımcılar yetiştirmeyi amaçlar. Eğitimin süresince yenilikçi, yararlı, güvenli, estetik ürünler tasarlayıp geliştirmek için gerekli olan bilgi ve becerileri edinebilir, ev aletleri, mobil ürünler gibi istediğin bir alanda geliştirebileceğin tasarım projelerini hayata geçirebilirsin. Eğer hayalindekini görselleştirebileceğin bir çizim yeteneğine sahipsen, matematik ve fen derslerinde olduğu kadar sosyal derslerde de başarılıysan Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü senin için doğru bir seçim olabilir. Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde okumak için YGS-1 puanı ya da MF-4 puanıyla tercih yapabilir, özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul eden üniversitelere başvurabilirsin.

2 yıllık Endüstri Ürünleri Tasarımı programı kapsamında Temel Çizim Teknikleri, Temel Tasarım, Malzeme Bilgisi, Maket Yapımı, Pazarlama İlkeleri, Bilgisayar Destekli Çizim, Çevre Koruma, Temel Mekatronik ve Robot Tasarımı, Üretim Teknikleri gibi mesleki dersler alabilirsin. Mezun olduğunda Endüstri Ürünleri Tasarımı Teknikeri unvanı kazanırsın. Programı tamamladıktan sonra istersen Dikey Geçiş Sınavıyla Endüstri Tasarımı, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Endüstriyel Tasarım gibi lisans programlarına geçiş yapabilirsin.

4 yıllık Endüstri Ürünleri Tasarımı programı kapsamında Çizim ve Anlatım Teknikleri, Tasarımda Yaratıcı Düşünce, Mock up ve Prototip Yapımı, Ürün Görselleştirme Teknikleri, 3B Modelleme Temelleri, Tasarımda Malzeme ve Üretim Teknikleri, Endüstriyel Tasarımda Sürdürülebilirlik, Endüstriyel Tasarımda Strüktür, Tasarımda İnovasyon ve Ürün Geliştirme, Endüstriyel Tasarımcılar için Pazarlama gibi mesleki dersler alabilirsin. Mezun olduğunda Endüstri Tasarımcı unvanı kazanırsın.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Teknikerleri sanayide ve tüketime yönelik üretim yapan tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektörde çalışabilirler, organize sanayi bölgeleri başta olmak üzere ürünlerin tasarlandığı, üretildiği tüm fabrikalarda iş bulabilirler.

Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü mezunları endüstri kuruluşlarının araştırma-geliştirme birimlerinde endüstriyel tasarımcı, proje planlamacısı olarak çalışabilirler, elektronik ve iletişim sektörü, mobilya, beyaz eşya, takı, sergileme ve teşhir, aydınlatma, ambalaj ve otomotiv sektörüne kadar seri üretilebilecek her türlü alanda iş bulabilirler, serbest tasarımcı olarak kendi tasarım ve danışmanlık ofislerini kurabilirler.