Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Bölümler

Biyokimya
Tüm Bölümler
SAY
4 YILLIK
2 YILLIK
B

Canlı yaşamını moleküler düzeyde inceleyen bir bilim dalının parçası olmak istemez misin? Biyokimya bölümü beslenme ve çevre olaylarını ilgilendiren konularda bilimsel ve teknolojik alanda katkı yapabilecek, alanında uzman biyokimyagerler yetiştirmeyi amaçlar. Eğer bilimsel merakları olan araştırmacı bir kişiliğe sahipsen; matematik ve fen bilimlerinde başarılıysan; biyoloji, sağlık, beslenme konuları, çevre olayları ilgini çekiyorsa Biyokimya bölümü senin için doğru bir tercih olabilir. Biyokimya bölümünde okumak için YGS-2 puanı ya da MF-3 puanıyla tercih yapabilirsin.

2 yıllık Biyokimya programı kapsamında Anatomi, Fizyoloji, Mikrobiyoloji, Meslek Etiği, Davranış Bilimleri, Farmakoloji, Temel Biyokimya, Hastalıklar Bilgisi, Klinik Biyokimya, Hematoloji, İlk Yardım, Patoloji, Biyomedikal Teknikler gibi dersler alabilirsin. Mezun olduğunda Biyokimya Teknikeri unvanı kazanırsın.

4 yıllık Biyokimya programı kapsamında Hücre Biyoloji, Mikrobiyoloji, Fizyoloji, Histoloji, Anorganik Kimya, Analitik Kimya, Matematik Bilgisayar, Toksikoloji, Klinik Kimya, Enzimoloji, İlaç Kimyası, Klinik Kimya, Genetik, Fermantasyon Teknolojisi, Endüstriyel Hijyen Atık Değerlendirmesi, Arıtma Yöntemleri gibi dersler alabilirsin. Biyokimya programı “Biyokimyagerlik” ve “Biyoteknoloji Ağırlıklı Kimyagerlik” olmak üzere iki alt dala ayrılır. Mezun olduğunda bitirdiğin dala göre “Biyokimyager” ya da “Biyoteknoloji Ağırlıklı Biyokimyager” unvanı alırsın.

Biyokimya teknikerleri, kamu ve özel sektöre bağlı sağlık kurumlarında, ilaç endüstrisinin üretim ya da kalite kontrol birimlerinde, hastanelerin biyokimya, mikrobiyoloji, tıbbi biyoloji, genetik patoloji, adli tıp laboratuvarlarında, üniversite ya da enstitülerin araştırma laboratuvarlarında, tıbbi laboratuvar malzemesi üreten ya da pazarlayan şirketlerde çalışabilirler.

Biyokimya bölümü mezunları gıda, ilaç, tıbbi ve kimyasal maddeler, tarım ilaçları, kozmetik ve deterjan sanayinde çalışabilir, fermantasyon teknolojisine dayalı sanayi kollarında, üniversitelerin tıbbi, tarımsal ve çevre aras¸tırma merkezlerinde, araştırma laboratuvarlarında iş bulabilirler. Ayrıca öğretmenlik sertifikası alan mezunlar öğretmen olabilirler.